Loose Parts Oyunu Nedir?

“Loose Parts play” bir oyun türüdür.  Ya da bir eğitim felsefesi…

Teori olarak “Loose Parts Play” yer değiştirebilen, tasarlanabilen, tasarlandıktan sonra tekrar parçalara ayrılabilen ve tekrar farklı biçimde tasarlanmasında bir engeli olmayan, yaratıcılığa teşvik eden, defalarca farklı kombinasyonlar da birleşebilen çok sayıda doğal ve sentetik malzemenin bir arada kullanılarak oynandığı oyunlardır.

Bu malzemeler; anaokulu ve ilkokullarda çocukları yaratıcılıklarını kullanmaya davet etmek, çocukların içten gelen merak ve keşif duygularını canlı tutarak keşfetmelerine olanak sağlamak için kullanılabilir.

Bu oyunu hazırlayacak öğretmenlerin; yeterli ve çok sayıda doğal ve yapay malzemeyi kendi içinde tutarlı olacak şekilde sınıf ortamında çocuklara sunması, müdahale etmeden, materyallerin çocuğu yönlendirmesine izin vermesi gerekir.  Oyun çocuğa önceki bilgileri ile yeni öğrendiklerini yapılandırmasını sağlayacak ve ortaya bütünleştirilmiş yeni bilgiler çıkacaktır.

Bu öğrenme işlemi sırasında öğretmen sadece gözlemci olarak bulunacak eğer çocuk yardım ister veya oyuna dahil olmasını isterse dahil olacaktır.

“ Popüler kültür bize sadece çok az sayıdaki yetenekli insanın şarkılarını dinlememizi, yetenekli insanların icatlarını öğrenmemizi , yetenekli insanların yaptığı binaları görmemizi söyler.  Buna inanırsak;  tasarlamak, icat etmek, inşa etmek, keşfetmek çok az sayıdaki yetenekli insanların yapabileceği çok zor şeylerdir diye düşünürüz- düşünüyoruz da…”using-loose-parts-for-play

Bu düşüncenin toplum üzerinde ki etkilerine baktığımızda; insanlar kendilerini o önemli ve zor işleri başarabilen kimseler veya yeni icatlar ve keşifler yapabilen insanlar gibi olamayacaklarına inanıyorlar. Peki böyle mi ?

  • Bugüne kadar yeni doğan bebeklerden sadece bazıları yaratıcı ve yeteneklidir fakat diğerleri değildir diye bir çalışma ispatlanmamıştır.
  • Tam tersi dünyada ki bütün çocuklar etraflarına karşı oldukça meraklı, keşfetmeye açık bir çok yetişkinden çok daha yaratıcıdır.

Buradan şu sonuç çıkarılabilir; çocuğun içinde bulunduğu çevre nasıl biri olacağını belirlemektedir.

Etrafınıza bakarsanız; okullar, hastaneler, havaalanları, çocuk kreşleri ve daha bir çok ortamın çocuğun doğasına uymayan, yaratıcılığını geliştirmesini ve keşfetmesini engelleyici şekilde dizayn edildiğini görebilirsiniz. Fakat çok başarılı bir mimarın ofisine girdiğinizde veya yetenekli bir ressamın atölyesinde neler görürdünüz? Çok çeşitli boyalar-tuvaller- ilham verecek bir ortam değil mi? Aynı şey mimar için de geçerli değil midir? Bu ortamları çocuktan çalıyoruz.

Kidsnook olarak çocuğa göre ve çocuğa uygun ortam ve oyunlar sunmaya çalışıyoruz. Loose Parts Oyunlarını ve malzemelerini Kidsnook Sensory Station da bulabilir, bu oyunu deneyimleme şansını çocuğunuza verebilirsiniz.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s