Masal Büyütür  

ugly duckling 1Yeni nesil annelerin aşırı korumacı yapısı çocukların gerçek hayatı tecrübe edebilmeleri açısından dezavantajlı bir durum oluşturmakta.
Bu aşırı korumacı tavır ile gerçek dışı yapay bir ortamda problemlerden, sıkıntılardan uzak büyüyen çocuklar ne yazık ki okula başladıklarında çok daha yıpratıcı bir süreç geçirmekte. Halbuki çocukların büyümek için problem çözme becerilerini geliştirmeleri çok değerli. İşte tam da bu sebepten ebeveynler için Masallar çocukların dış dünyayı deneyimleyebilecekleri en güvenilir fırsattır. Her bir masal yolculuğu aynen hayat gibi zorluklarla doludur. Çocuklar bu yolculukta masal karakterleri ile kendilerini özdeşleştirir, sebep-sonuç ilişkisi ve problem çözme becerilerini geliştirirler. Kötüleri yenebilme,  en zor durumlarda bile mutlu sonu görebilme çocuğun büyürken en büyük motivasyonu olan ümit duygusunu pekiştirir. İşte tüm bunları çocuklarımıza Sağlamak bir masal kadar yakınımızda. Ebeveynler olarak ilk yapmamız gereken sadece masallara inanmak.
listening 1Aslında hepimiz birer masal kahramanı değil miyiz?  Elimizde sihirli aynalarımız, “Ayna ayna, söyle bana” diye başlayıp istediğimiz cevaba ulaşabiliyoruz. Şehirde dev binalar arasında, Harikalar Diyarı’na giden tavşan deliğini arıyoruz. İçimizde var olmayan ülkenin kayıp çocuklarını saklıyoruz. Etrafımız savaşmamız gereken devler, canavarlar ve cadılarla çevrili. Kaf Dağı’nın eteklerine ulaşıp Zümrüdü Anka kuşunun kanatları ile özgürlüğümüze kavuşmak istiyoruz. Sonsuz hazineleri elde edebilmek için az gidiyoruz uz gidiyoruz, dağları aşıp ormanlardan geçiyoruz. Önümüzde koca kurtlar kılıktan kılığa girip bizi kandırmaya çalışıyorlar. Bazen şekerlemeden evin tadına aldanıp tuzaklara kapılıyoruz. Ama bir anda, sihirli bir şeyler oluyor; büyülü bir el sırtımıza dokunuyor. İyilik perileri hep yardımımıza koşuyor. Mutlu sona ulaşma ümidi ile sonsuza kadar mutlu mutlu yaşamak için çalışıyoruz.
 kp2Kendi masalımızda yaşadıklarımızla büyüyoruz ve güçleniyoruz. Yeter ki bir masal kahramanı olduğumuzu hiç unutmayıp pes etmeden yola devam edebilelim.
– Ayşegül Dede
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s