Okul Öncesinde Kitap Okumanın Önemi Nedir?

Okul öncesi, çocukların tam anlamıyla hayatı öğrenmeye başladıkları, her şeyi yaşayarak deneyerek keşfettikleri dönemdir. Konuşma becerilerini kazanmış, çevresiyle sosyalleşmeye başlayan çocuklar isteklerini ve ihtiyaçlarını iletişim kurarak anlatmaya çalışırlar. İşte bu dönemde çocuğunuza kitap okumanız onun kendini ifade etmesi, merak duyduğu hayatla ilgili sorularını cevaplaması ve ileride ki okul başarısını etkileyebilecek çok önemli bir faaliyettir.

Kitap, çocuğunuzun kelime hazinesini oluşturur, geliştirir. En basit kelimeden uzun ve karmaşık cümleler kurmasına kadar onun için rehber niteliği taşır.

Yaşadığı dünyayı anlamlandırmasında yardımcı olur.

Hikaye kitapları çocuğunuzun sosyal becerilerini geliştirir, duyguları ve insan ilişkilerini anlamasına yardımcı olur.

Değişik bir çok çeşitte kitabın okul öncesi dönemde çocuğa sunulması onu akademik hayata hazırlayacaktır.

Çocuklar harfleri, yazıların soldan sağa yazıldığını bilmeden doğarlar ve okul öncesi dönemde bunların farkına varırlar.

Kitaplar okul öncesi dönemde olan çocuklar için büyük birer eğlence ve hayal kurma kaynağıdır. Televizyon ve bilgisayarın yerini alabilecek yapay olmayan bir bilgi hazinesidir.

Okul Öncesi Dönemde Nasıl Kitaplar Seçmeliyim?

Resimli Kitaplar: İster siz çocuğunuza okuyun isterseniz kendi başına okusun, resimli kitaplar çocuğunuzun yaşadığı dünyayla ilgili bitmek bilmeyen sorularına cevap bulmasına fırsat verir. Bu dönemde çocuğunuz kısa hikayeleri dinleyecektir fakat onun için hala resimler ön plandadır. Büyük resimli, bol renkli kitapları tercih etmenizde fayda var.

En Sevdiği Karakterler: Çocuğunuza en sevdiği karakterlerin olduğu kitapları alabilirsiniz, böylece kitaplara duyduğu ilgiyi arttırabilir, sayıları, mevsimleri gibi konu başlıklarıyla ona bazı bilgiler öğretebilirsiniz.

En Sevdiği Konular: Çocuğunuzun bu dönemde ilgi duyduğu veya merak ettiği konuları biliyorsanız ona kitap almak için çok fazla düşünmeyin. Onun çevresiyle ve merak ettikleriyle ilişkilendirebileceği konuları olan kitapları tercih edin.

Kafiyeli Kitaplar: Okurken kulağa ritimli gelen, kafiyeli yazılmış hikayeleri tercih ederek çocuğunuzla çok keyifli vakit geçirebilir ona okumayı sevdirmek için bir adım daha atmış olursunuz.

Klasikler: Klasik masalların yüzyıllardır anlatılmasının ve yazılmasının bir nedeni var. Evrensel değerleri rahat ve yaratıcı şekilde çocuğunuza sunmak için klasiklerden vazgeçmeyin.

Aktivite kitapları: Okul öncesi dönemde çocuğunuzun küçük kas becerilerini geliştirir ,bitmeyen bir eğlence sunar. 1001 hayvanı bul, Ali Nerede? Gibi kitaplar konsantrasyonunu ve dikkatini geliştirmesini destekler. Çıkartmalı kitaplarla okumanın ne kadar eğlenceli olduğunu çocuğunuz bir kere daha keşfedecektir.

Uyku Zamanı Kitapları: Hareketli veya yorucu bir günün sonunda yatmadan okuyacağınız kısa hikayeli bir kitapla çocuğunuza sakin ve rahat bir uyku sunabilirsiniz.

Reklamlar

Okul Öncesinde Kitap Okumanın Önemi Nedir?” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s